Páči sa Vám tento príspevok ?

Zdieľajte tento obsah so svojimi priateľmi

Počet návštev

Dnes19
Včera23
Tento týždeň42
Tento mesiac729
Všetky návštevy138055

 


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla TemplatesModifications & repairs by:
   
Once
Streda, 10 Marec 2010 00:24

Špina môže byť aj dobrá


     Deťom by sme nemali brániť, aby sa občas zašpinili, aj špina totiž môže byť pre ne prospešná. Americkí vedci zistili, že byť príliš čistým, môže oslabiť schopnosť ľudskej pokožky na hojenie.

     Bežné baktérie žijúce na pokožke tlmia nadmerne činné imunitné reakcie, ktoré môžu pri porezaniach a odreninách vyvolať zápaly. Americký tím z Lekárskej fakulty na Kalifomskej univerzite v San Diegu publikoval svoje zistenia v online vydaní časopisu Nature Medicine. Experti uviedli, že ich zistenia podporujú takzvanú hygienickú hypotézu, podl'a ktorej nedostatok vystavenia tela infekčným činiteľom v ranom detstve zvyšuje náchylnosť na alergické ochorenia. Mnohí veria, že naša posadnutosť čistotou je príčinou nárastu alergií v rozvinutých krajinách. Miera alergií vo Vel'kej Británii sa v poslednom desaťročí strojnásobila, pričom v súčasnosti má jeden z troch rudí nejaký druh alergie, uviedla spravodajská stanic a BBC.

     Podl'a výskumu bežné baktérie zvané stafylokoky blokujú dôležitý krok v procese, ktorý vedie k zápalu. Zdraviu neškodné baktérie to robia produkovaním Lipoteichoovej kyseliny, ktorá pôsobí na keratinocyty - epitelové bunky vo vonkajšej vrstve pokožky. Kyselina udržiava keratinocyty pod kontrolou, brániac im v agresívnej zápalovej reakcii.


Zdravotnícke noviny č.3 ( 21.január 2010 ) 

Posledná zmena na Piatok, 26 Október 2012 11:32
 

Ďalší reklamní partneri s.r.o. LOGOPETKO a Sekcie klinická logopédia SSO 


 

Reklamný panel